fb linkedin Newsletter

Tylko jedna na 50 reklam TV odsyła do social mediów

Z analizy domu mediowego MEC wynika, że polscy reklamodawcy telewizyjni bardzo rzadko kierują widzów do mediów społecznościowych.

Wśród reklam emitowanych w telewizji 52 proc. zawiera odesłanie do internetu. Znakomita większość z nich to po prostu zaproszenia do wejścia na stronę internetową firmy lub marki, podczas gdy zaledwie 2 proc. reklamujących się w telewizji brandów odsyła na swoje profile w mediach społecznościowych – wynika z analizy domu mediowego MEC.

Polscy reklamodawcy nie podążają w tym zakresie śladami marketerów zza oceanu – w Stanach podczas Super Bowl aż 45 proc. reklam wyemitowanych wokół rozgrywek zawierało hashtag odsyłający do poświęconych im dyskusji na Twitterze. Odsetek ten rósł na przestrzeni ostatnich lat – w 2012 r. niespełna 20 proc. reklam, podczas gdy w 2011 r. jedna (Audi) zapraszała widzów Super Bowl na Twittera.

W Polsce o wiele bardziej popularny jest Facebook, z zasięgiem na poziomie 16 mln real users (dane Megapanel za luty 2014 r.). Jednak tylko pojedynczy reklamodawcy korzystają u nas z zasięgu kampanii telewizyjnych, by napędzić ruch na swoich fanpage’ach, mimo że przynajmniej połowa z promowanych w telewizji marek prowadzi w serwisie swoje profile – komentuje Maciej Maciejewski, szef Liquid.

Już z ubiegłorocznego badania IRCenter.com na zlecenie Mobiu wynikało, że blisko trzy czwarte internautów surfuje po sieci w czasie oglądania telewizji. Polscy reklamodawcy wykorzystują ten zmieniający się sposób konsumpcji telewizji, ale zdecydowana większość z nich zaprasza w kampaniach TV tylko na swoje strony internetowe.

Zaledwie co pięćdziesiąta emitowana w telewizji reklama odsyła także do mediów społecznościowych (profil na FB lub Naszej Klasie, kanał w YouTube), mimo że profile firmowe nie zawsze są proste do odnalezienia po wpisaniu do wyszukiwarki nazw marek. – Nie można jednoznacznie stwierdzić, że polscy reklamodawcy marnują potencjał, jaki daje telewizja w odsyłaniu do społeczności. Jednak w zestawieniu ze strategiami amerykańskich reklamodawców, ta postawa zastanawia. Powodów, dla których w Polsce tak się dzieje, jest kilka. Z jednej strony to wydzielanie budżetu na social media do mniejszych, niezależnych agencji, z drugiej – wciąż często eksperymentalna rola socialu w strategiach reklamowych i brak przekonania, że to kolejne medium wspierające sprzedaż – dodaje Maciejewski.

W trakcie badania przeanalizowano 700 spotów telewizyjnych emitowanych we wszystkich stacjach w okresie od 1 kwietnia do 5 maja br.

(za MMP24)

Powrót do listy

Partnerzy

Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB
© 2020 by Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB. Realizacja 3W Serwisy Informacyjne